BIM - Building Information Modeling
BIM идва от Building Information Modeling и в превод означава Строително Информационен Модел. Чрез BIM се създава и управлява документацията за един проект през целия му живот. т.е. от архитекта, през инженерните специалности, през строителите и след това поддръжката на сградата.
Моделът е 3D и представлява една база данни с информация, която всеки участник в процеса използва за различни цели. Проектантите ползват BIM за сложни анализи за ефективността на сградата, конструкцията и системите на сградата, като в крайна сметка създават строителната документация. Строителите използват BIM за да управляват по-ефективно ресурсите необходими за проекта (материали, персонал и техника). Това, заедно с възможността за по-точно остойностяване води до предимство пред конкурентите още по време на търга за строителство. Инвеститорите правят бързи финансови анализи за своята инвестиция, пестят разходи от липсата на конфликти, ускореното строителство и ефективната поддръжка на сградата.
От тази информация става ясно нещо важно. Въпреки, че повечето софтуер е за проектанти, BIM не е само за проектанти. Предимствата от използване на BIM са в същата степен, а дори и по-големи за строителите и инвеститорите.
С BIM създаваме модел на сградата, като използваме конструктивни и архитектурни елементи в реалните им размери, както и действително оборудване и обзавеждане, предоставено ни от производителите им. Проектираме вече с обекти, а не линии. Създавайки 3D модел с оборудване в реалните си размери получаваме точни количествени сметки и лесно се засичат конфликти между отделните елементи на сградата. Пример за често срещан конфликт е отворите за инсталации да са прекалено големи, прекалено малки или въобще да са изпуснати. И трите случая водят до допълнителни разходи за строителството.
BIM е създаден с идеята да ни предостави следните предимства:
- Дава възможност на проектанти да намалят времето за чертане и да се концентрират върху проектирането;
- Дава информация на Строителя точно какво количество от кои материали са му необходими, кога да ги поръча и кои подизпълнители кога да бъдат на обекта, като по този начин пести време и оптимизира cash-flow-а и изразходването на ресурсите си;
- Липса на проблеми в проектите и по-ефективна работа на Строителя води до намалено времетраене на строителството и минимизиране на исковете на Строителя. Това от своя страна води до намаляване на разходите, съответно по-висока възвращаемост на инвестициите си на Възложителите.
- Повишена координация и рязко понижаване на грешки във всички етапи от лоша координация;
- Точни количествени сметки и спецификации
Дигиталното моделиране на сгради или Building Information Modelling (BIM) е подход за проектиране, който комбинира традиционното компютърно проектиране (CAD) с 3D моделиране. BIM софтуерът интегрира визуална информация с данни за спецификациите, материалите, функционалността и поддръжката, за да осигури на всички участници в проекта единна представа за проекта и всички негови компоненти.
В своята същност BIM разчита на 3D CAD модели, но добавя метаданни към файловете по стандартизиран начин. Допълнителната информация, предоставена от метаданните, може да помогне за планирането и бюджетирането, както и за работния процес на проекта. Ако моделът се синхронизира с реалната строителна площадка, визуализациите на BIM предоставят точна представа за напредъка на проекта, като гарантират, че всички промени са съвместими с оригиналния дизайн.
Защо използваме BIM във всички наши проекти – независимо от размера им
Изплзваме го като полезен инструмент в концептуалната фаза на проектирането.
Чрез използването на BIM можем бързо да тестваме скици и да анализираме елементи от дизайна, включително форма на сградата, устойчивост, клиентски изисквания, законосъобразност, бюджет, анализи и симулации.
Той ни помага да следим информацията, която можем да извадим като проектна документация.
Още от самото начало ние организираме всички наши модели като "интелигентни" компоненти с всички необходими данни за извличане на информация от типичен строителен проект. Успоредно с това ние правим пълен набор от проектни документи в интегрирана база данни, с връзка към компонентите в модела. По този начин получаваме самокоординация на информация в реално време, като например измервания на площ, спесификация на прозорци и изваждане на количества за материали и оборудване, които могат да бъдат извадени като Excel Spreadsheet таблица.
Как могат да се възползват от BIM изпълнителите и инвеститорите?
Спестете значително време и разходи. Получете превъзходно качество и по-добре координирана работа на място.
BIM използва 3D модели за улавяне, проучване и поддържане на съгласувани и координирани данни за планиране, проектиране, конструиране и експлоатация, което води до по-малко проблеми по време на строителството от недостатъчно документация или координация.
Получете надеждни и точни прогнози за разходите, свързани с линейният график.
Чрез използване на информационен модел на сграда вместо 2D чертежи, сметките, спесификациите и оразмеряванията могат да бъдат генерирани директно от основния модел,следователно информацията винаги е в съответствие с проекта. А когато е направена промяна в дизайна, промяната автоматично се отразява в цялата свързана строителна документация и графици, както и във всички сметки и спесификации. Тази дигитална информация, съхранявана в информационния модел на сградата, може да се използва за получаване на точни и надеждни оценки на разходите и може да помогне на собствениците да предоставят важна обратна информация по-рано в проекта, когато решенията ще имат найголямо въздействие.
Връзка в реално време между графика и BIM модела.
Чрез tag-ване на специфичните компоненти и елементи в BIM модела е възможно да се групират и свържат към графика на проекта, както и чрез плъзгане на времевата линия на проекта е възможно компонентите „да се осветят“ според процеса. Това може да бъде много полезно за планирането и координирането на дизайна на всички проектанти.